Inverter

Solar İnverter ya da PV İnverter fotovoltaik panellerde üretilen doğru akım DC elektriği ev aletlerinde kullanılmak ya da elektrik şebekesine verilmek üzere alternatif akım AC elektriğe dönüştüren güç elektroniği cihazlarıdır.

Solar inverterler kullanım tiplerine göre 3 sınıfta gruplandırılırlar:

Otonom İnverterler (Stand-alone) DC enerjiyi fotovoltaik paneller ve/veya rüzgar türbini, hidro türbinler ya da dizel generatörler gibi enerji kaynakları tarafından şarj edilen akülerden alırlar ve izole sistemlerde kullanılırlar. Bir çok otonom inverterde AC kaynaklardan akülerin şarj edilmesine olanak sağlayan entegre batarya şarj cihazları da bulunur. Bu tip inverterler genelde elektrik şebekesine paralel çalışmadıkları için anti – ada korumasına gerek duymazlar.

Şebeke Paralel İnverterler faz açılarını şebekenin sinüs dalgasına eşleştirirler. Şebeke paralel inverterler güvenlik önlemleri nedeniyle şebekede kesinti olması nedeniyle otomatik olarak kapatılırlar. Şebeke kesintileri sırasında yedek güç sağlayamazlar.
Akü back – up inverterler bataryadan enerji çekmek, entegre bir şarj cihazı ile batarya şarjını sağlamak ve fazlalık enerjiyi şebekeye vermek üzere tasarlanmış özel inverterlerdir. Bu inverterler enerji kesintileri sırasında daha önceden belirlenmiş yüklere AC enerji sağlayabilirler bu yüzden anti – ada korumasına sahip olmaları gerekir.