Monitör Sistemleri

Fotovoltaik sistemler ekran ya da internet ile gerçekleştirilebilecek uzaktan bağlantı yardımı ile yönetilebilinir ve her biri için ayrı bir portal desteği ile ulaşılabilir. Fotovoltaik sistemlerini kontrol ve izleme güvenilir bir fonksiyon ve maksimum kazanç için zorunludur. En basit inverter kontrolü (izleme) ekrandaki değerleri okuma ile gerçekleştirilir, ekran (genellikle LCD) çoğunlukla şebeke bağlantılı her inverterin bir parçasıdır. Böyle komplex bir izleme ve kontrol çevresel veri de amaçlar- modül derecesi, ortam derecesi, solar radyasyon, rüzgar hızı vb.- bu veriler kaydedilebilir, saklanır ve daha sonra analiz edilebilir. Uzaktan kontrol ve izleme aşağıda belirtilen birçok yöntemle gerçekleştirilebilir;

Fotovoltaik Uygulamalar İçin İzleme Sistemleri

Lokal izleme: Lokal izlemeyi gerçekleştirmenin en basit yolu inverter üzerinde ya da bir inverter kontrol ünitesinde mevcuttur. Lokal izlemenin diğer olanakları; lokal bir PC ile RS232 bağlantısı ve/veya bulunduğunuz bir ortamdaki uzaktan bağlantı ekranı ile örneğin(inverter ve wireless özelliği içeren bir ekran arasındaki bağlantı.)

Genel Teşhir Ekranları: Genel teşhir araçları, sadece genel izleme amaçlı değil promosyonel veya endüstriyel amaçlı alanlarda da kullanılan yaygın bir alandır. Fotovoltaik sistemler ve genel teşhir ekranları arasındaki iletişim genellikle RS232 port aracılığı ile fark edilir, bazı üreticiler aynı zamanda wireless bağlantısı da sağlarlar. En yaygın ekran tipleri LCD lerdir; numaralar büyüklüğüne bağlı olarak 40 m uzaklıktan bile rahatlıkla okunabilir.

Uzaktan izleme & iletişim: Uzaktan kontrol ve inverterler arası iletişim RS483 bağlantısı veya şebeke(güç kablo bağlantısı) aracılığı ile izlenebilir. 1200 metreye kadar görülebilir, birkaç 10 inverter zincir olarak bağlanabilir ve aynı anda izlenebilir. Uzaktan izlemede birkaç farklı iletişim yolu kullanılır: Ethernet, Internet, telefon üzerinde bağlantı, GSM vb. Sistem kontrol merkezine veya kulanıcıya uyarı ve durum mesajları gönderir. Uyarılar ve sistem mesajları SMS ile de gönderilebilir, cep telefonunfan ya da faks makinesinden izlenebilir.