Şebekeye Bağlı Sistemler

Elektrik şebekesiyle etkileşim içinde bulunan bataryalı ya da bataryasız solar ya da fotovoltaik sistemlere şebeke bağlantılı sistemler denir. Şebeke bağlantılı fotovoltaik sistemlerde bulunan solar inverterler solar panellerin ürettiği enerjinin fazlasını elektrik şebekesine verirler. Elektrik faturalarınız maliyetleriniz içinde önemli bir yer mi tutuyor? 

halde şebeke bağlantılı bir fotovoltaik sistem faturalarınız düşürmeniz için uygun bir özüm olabilir. Bu sistemlerin kurulması oldukça kolaydır ve sistemde batarya kullanmayı düşünmüyorsanız bakım maliyetleri hemen hemen hiç yoktur.

Bazı ülkelerde şebekeye verdiğiniz solar elektrik için 25 yıla kadar devlet garantili sabit oranlar üzerinden şebekeyi besleme anlaşmaları yapabilirsiniz. Yaşadığınız ülkede fotovoltaik sistemler için geçerli olan devlet teşviklerini öğrenmek için bağlı olduğunuz elektrik dağıtım firmasına başvurabilirsiniz ya da bizimle irtibata geçebilirsiniz. Eğer ülkenizde şebeke besleme tarifleri mevcutsa fotovoltaik sistemlere yapacağınız yatırımı hemen geri almakla kalmaz, uzun yıllar düzenli bir gelire sahip olabilirsiniz.

SİSTEM BİLEŞENLERİ

  • Solar Modüller: Solar modüller güneş elektriğini emisyon üretmeden sessiz bir şekilde doğru akım elektrik enerjisine dönüştürürler.
  • İnverterler: Doğru akım elektrik alternatif akıma dönüştürülür ve elektrik şebekesine verilir.
  • Şebeke Besleme Sayacı: Şebeke sayacınızın yanına monte edilir ve elektrik şebekesine verdiğiniz elektriğin miktarını ölçer.
  • Çift Yollu Sayaç: Bazı ülkelerde kullanılan çift yollu sayaç kullanılan enerjinin fotovoltaik sisteminden mi yoksa elektrik şebekesinden mi çekildiğini belirler.
  • İzleme – Takip: Sistemi SMS, e-mail ya da internet üzerinden izlemek optimum bir şekilde çalışıp çalışmadığını ve kazançlarını takip etmeniz açısından önemlidir.