Solar Aydınlatma Sistemleri

Solar Aydınlatma Sistemleri fotovoltaik güneş panelleri kullanılarak güneş ışığından elde edilen elektrik enerjinin aydınlatma sistemlerinde kullanılmasıdır. PV modüllerden elde edilen enerji akülerde depolanarak gerektiğinde aydınlatma amaçlı kullanılmaktadır.

Bu sistemler daha çok elektriğin ulaştırılmasının zor olduğu bölgelerde ve bazı emniyete haiz ticari ve endüstriyel uygulamalarda kullanılır.

Sistem Solar PV Modül, akü, aydınlatma armatürleri ve ekipmanları (lamba & Fanlar), şarj kontrol cihazlarından oluşur. Uygulamada Solar PV Modüller kurulan aydınlatma sisteminin en üstüne, güneş ışığını alacak şekilde, akü ve şarj kontrol cihazı da kapalı bir kutuya montajlanarak muhafaza edilir. Solar modül verimliliğinin azalmaması için zaman zaman toz ve kirlenmeye karşı temizlenmelidir.

Yukarı bahsedilen solar aydınlatma sistemleri çalışma saati 10-12 Saat/gün olacak şekilde akülerin dolumuna müsaade edecek şekilde tasarlanır. Kurulacak sistem 1-2 gün güneşsiz/ bulutlu hava olma riskine karşı çalışabilme yeterliliği de gösterebilmelidir.